Formænd og direktører

Siden Næstveds fodboldleksikon – 70 år med ”de grønne” udkom i 2009 er der nedenstående tilføjelser/ændringer til emnet, der i bogen findes på side 310-311.

Kronologisk oversigt over henholdsvis Næstveds formænd og direktører.

Formænd

PeriodeNavnFødt
25.11.2008 – 30.11.2009
30.11.2009 – 02.09.2010
Siden 02.09.2010
Bjarne Mayland
Peter Birk Pedersen
Jesper Frisenholm
12.11.1946
20.12.1972
09.03.1971

Direktører

PeriodeNavnFødt
15.06.2009 – 02.09.2010
Siden 02.09.2010
Andreas Larsen
Peter Birk Pedersen
10.08.1978
20.12.1972

Dødsfald
Poul Steen, der både har været formand og direktør, døde  27. august 2011.
Mindeord om døde (klik her).


Småpluk…

Yngste formand i 50 år
Både Peter Birk Pedersen og Jesper Frisenholm tiltrådte som formand, inden de var fyldt 40 år. Det har kun i alt fem gjort i Næstveds fodboldhistorie. Da Peter Birk Pedersen den 30. november 2009 overtog formandsposten efter Bjarne Mayland var det første gang siden 1962, at Næstveds førstemand var under 40 år. Og Peter Birk Pedersen var med sine 36 år klubbens yngste formand siden Helmer Reinholt, der som 33-årig afløste Christian Jensen på formandsposten i 1959. To år senere forlod Helmer Reinholt pladsen for bordenden, og Peter Birk Pedersen var dermed den yngste formand i 50 år.

Både formand og direktør
Peter Birk Pedersen blev den 2. september 2010 den tredje i Næstveds fodboldhistorie, der forlader posten som formand for at blive direktør. Det gjorde Poul Steen og Uffe Nielsen også i henholdsvis 1987 og 1997.